HGS Kaçak Geçiş ve Borç Sorgulama

HGS, Türkiye'de otoyollar ve Boğaz köprüleri geçişlerinde RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak trafikteki tüm araçlar için kullanılan bir taşıt tanıma ve ücretlendirme sistemidir. Ücretlerin otomatik olarak tahsilat işlevi, gişelerde bulunan özel antenler aracılığı ile araç üzerindeki elektronik etiketin algılanması ve bu etiket ile tanımlanan hesaptan tahsil edilmesi esasına dayanır.

Hızlı geçiş sistemine (HGS) kaydolmayan veya kredisi bitmiş araçların otoyol ya da Boğaz köprüleri kullanımları, söz konusu geçişten itibaren ilk 15 gün içinde HGS’ye para yüklenmediği takdirde, kaçak geçiş olarak algılanır ve bu geçişlerin ücretleri ve kaçak geçiş cezaları araçlara yansıtılır. Yasal süresi içerisinde ödenmeyen borçlar, güncel faizleri ile birlikte ödeneceği güne kadar bekler. Bazen farkında olmadan bile, seyir halindeki bir aracın düşebileceği bu olağan hal için, HGS kaçak geçiş ve borç sorgulama sistemi ile aracın borç takibi yapılabilir. 

HGS Kaçak Geçişleri Nereden Öğrenilir?

İnternet üzerinden HGS geçiş ihlali ve borç sorgulama için güvenilir kurumsal web platformları mevcuttur. HGS geçiş ihlali ve borç sorgulama işlemleri, PTT’ye ait resmi internet sitesi üzerinden ve E-Devlet sistemindeki ilgili alanlardan kısa sürede ücretsiz olarak yapılabilir.

HGS Borçları Hangi Kurumlar Aracılığı ile Sorgulanır ve Hangi Adımlar İzlenir?

HGS’den kaçak olarak geçiş yapmış olan ve bilerek veya bilmeyerek ceza borcunu ödemeyen kişilerin cezaları da ''trafik cezası'' olarak görülür. Bu gibi hallerde HGS resmi internet sitesi https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden sorgulama yaparak, araç hakkında herhangi bir HGS cezasının olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

1 - HGS borç sorgulama için önce https://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine giriş yapın.

  

2 - Ana sayfanın sağ üstünde yer alan ''HGS Geçiş İhlali Sorgulama” bölümüne tıklayın.

  

3 - Açılan sayfaya araç plaka numarasını yazın.

  

4 - Ekrana gelen doğrulama kodlarını girin ve sorgulama butonuna tıklayın.

  


Aracınıza ait kural dışı, cezai bir durum yok ise ''Aracınıza ait borç bulunmamaktadır.'' ifadesi ile içiniz rahatlayacak, aksi halde ödemeniz gereken bedel karşınıza çıkacaktır.

E-Devlet sistemi üzerinden HGS sorgulama

HGS kaçak geçiş ve borç sorgulama işlemini, E-Devlet portalında şifreli olarak yapabilmek mümkün. E-Devlet sistemine ilk kez giriş yapacaksanız, şifrenizi 1 kereye mahsus herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığı alabilirsiniz.

1 - Şifrenizi aldıktan sonra HGS Geçiş İhlali Sorgulama sayfasına giriş yapın.

2 - Karşınıza çıkan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayın ve giriş paneline ulaşın.

3 - Bu sayfa üzerinde bulunan boşluklara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girin.

4 - Aracınız ile ilgili bilgileri yazdıktan HGS borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

HGS Yasal Prosedürleri ve Geçiş İhlali Cezası

Karayolları Genel Müdürlüğünün yönetiminde bulunan otoyollar ve sisteme dahil olan karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik gereği “Sürücü, idare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yasalarımızda yer alır.

HGS uygulamasında kaçak geçiş yapan veya kaçak durumuna düşen araç sahiplerinin 15 gün içerisinde HGS kartlarına para yüklemesi (abone değilse 15 gün içinde abone olması) durumunda bu araç sahipleri yalnızca geçiş ücretini ödemekle yükümlülerdir ve cezai uygulamalara maruz kalmazlar. Fakat 15 gün içinde kartlarına yükleme yapmayan HGS sahipleri, geçiş ücretinin 11 katı kadar ceza ödemek durumunda kalabilirler. Bu nedenle HGS sahiplerinin mağdur duruma düşmemek için HGS kaçak geçiş ve borç sorgulama işlemlerini belirli aralıklar ile yapmaları tavsiye edilir.

HGS Borçları Hangi Kurumlar Aracılığı ile Ödenir?

HGS cezası olan kişilerin bu cezalarını ödemesi için PTT öncelikli kurumdur. PTT, HGS işlemleri ve borçlarında tek yetkili kurum olsa da ödeme yapma ve para yükleme gibi işlemlerde bazı anlaşmalı bankalar da aracı olmaktadır. Fakat internet üzerinden PTT müşterileri için yalnızca www.epttavm.com adresinden yükleme yapılmakta ve başka bir siteden yükleme yapılmamaktadır. HGS cezalarını ödemek için, en güvenilir adres olan PTT merkezlerini ve PTT'nin online sistemini kullanmanızı tavsiye ederiz. 

REKLAM
İLGİLİ HESAPLAMA ARAÇLARI
YORUMLAR