İspark Cezası Sorgulama

İstanbul trafiğinin en büyük problemlerinden biri olan şehir içindeki park sorunu, Büyükşehir Belediyesinin oluşturmuş olduğu İspark sistemi ile çözülmeye çalışılmaktadır. İspark ile hem belediye için bir gelir kaynağı oluşturulması amaçlanırken, hem de araçların kontrolsüz bir şekilde, istedikleri yere park etmelerinin de önüne geçilmeye çalışılmaktadır..

Park sorunları çözülmeye çalışırken, bilerek veya bilmeyerek yapılan bazı park yeri ihlalleri, İspark cezası olarak İstanbul'daki araç sürücülerinin de başını ağrıtabiliyor. Boş bir park yerine, o bölgenin İspark alanı olduğunu fark etmeden park edilmesi durumunda park ücretini ödemez ya da ödeyemezseniz; ya da fatura edilmiş park ücretini İspark görevlisinin sizden herhangi bir nedenden ötürü tahsil edememesi halinde, daha sonradan bu ücretler karşınıza İspark para cezası olarak çıkabilir.

Ayrıca hatırlatmak isteriz ki, İstanbul’da İspark dışında birçok belediyenin İspark’tan bağımsız kuruluşları olabilmektedir.

İspark Cezaları Nasıl Sorgulanır ve Hangi Adımlar İzlenir?

İspark sisteminde tek yetkili kurum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir. Belediyenin resmi internet sitesi olan, https://borcsorgula.ispark.com.tr/ adresinden İspark cezası sorgulama işlemleri yapılabilir.

Uygulanacak adımlar ise;

1 - https://borcsorgula.ispark.com.tr/ adresine giriş yapın.

  

2 - Ekrana çıkan ''Borç Sorgulama ve Ödeme'' bölümünün hemen altındaki kutucuklardan birine plakanızı yazın.

  

3 - Diğer bölüme doğrulama bilgisini girdikten sonra ''Sorgula'' butonuna basın.

  

4 - İşlem sonunda (varsa) İspark cezası tarihi, yanlış park adedi, toplam borç tutarı detayları ile görüntülenecektir.

  


Ayrıca bazı İspark noktalarında, görevliler de ceza sorgulama yapabilmektedir.

İspark Cezaları Nasıl Ödenir ve Hangi Adımlar İzlenir?

1 - 'Plaka ve Güvenlik Kodunu' girerek, https://borcsorgula.ispark.com.tr/ sayfasından İspark cezası sorgulama işlemini tamamlayın.

2 - Ödeme seçenekleri sayfada görüntülenecektir.

3 - Seçeneklerden uygun olanı seçerek, ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Diğer ödeme noktaları için sorgulama bölümünün sağındaki 'Ödeme Noktaları' kısmına bakmanızı tavsiye ederiz.

İspark Cezası Ödenmez ise Ne olur?

Ödeme yapmadığınız İspark ücretleri gecikme cezaları ve yasal faizleri ile katlanarak büyümektedir. İspark tarafından kesilen para cezaları trafik cezası olarak görüldüğünden, aracınızı satmak isterken bile, karşınıza İspark cezaları çıkacaktır. Yasal takibe ilaveten otopark ücretine eklenen icra masrafları, günlük faiz ve icra vekâlet ücreti de ödenmek zorunda kalınacaktır.

Böyle bir duruma maruz kalmamanız açısından düzenli olarak İspark cezası sorgulama yapabilir ve varsa borcunuzu ödeyerek faiz, icra gibi ek masraflardan kaçınabilirsiniz.

 

REKLAM
İLGİLİ HESAPLAMA ARAÇLARI
YORUMLAR