Tramer Kaydı Sorgulama

Tramer olarak bilinen terim, 2003 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından, trafik sigortaları verilerinin ve sigortalı araç bilgilerinin tek merkezde toplanması gereğinden hareket ile kurulmuş kurumun ilk dönem adıdır. Başarılı çalışmaların ardından Tramer adı, 2008 yılında 'Sigorta Bilgi Merkezi', 2011 yılında “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi “olarak değiştirildi ve Tramer bir alt kol olarak merkez içerisinde yer almaya devam etti.

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer tüm araç sigorta bilgilerinin birleştirildiği bir veri deposudur. Sistemde tüm tescili yapılmış araçlar kayıt altına alınır ve tramer kaydı ile araca ait sigorta işlemlerinin yanı sıra hasar işlemlerini, kaza kayıtlarını ve değişen parçalarını detaylıca görebilirsiniz.

Özellikle 2.el araç alım satımında ortaya çıkan ya da çıkabilecek problemlerin giderilebilmesi ve kişi ve kuruluşların araç alırken mağdur duruma düşmemeleri için devlet kurumlarının aldığı önlemlerden biri olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin tramer hasar sorgulama hizmeti en sık yararlanılan hizmetlerden biridir.

 Tramer sorgulama ile:

  • Araç hasarı sorgulama
  • Araç kasko poliçesi sorgulama
  • Mağdur bilgileri sorgulama
  • Araç trafik poliçesi sorgulama
  • Kaza tespit tutanağı sorgulama, gibi işlemler yapılabilir.

Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır ve Hangi Adımlar İzlenir?

Hayli önem taşıyan araç hasar ve kaza bilgilerine ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar ile merkeze gidip öğrenmek yerine, artık tramer kaydı sorgulama internet üzerinden ve SMS yoluyla da gerçekleştirilebilmektedir. Hasar kaydı, kaza tutanağı, araç kasko bilgileri ve araç detayları gibi birçok bilgiye hem SMS ile hem de internet üzerinden ulaşılabilmektedir.

Online işlem yaparken Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sayfası  http://www.sbm.org.tr adresinin ''Sorgulamalar'' bölümünden trafik poliçe sorgulama seçeneği ile ekrana gelen 3 ayrı sorgulama seçeneğinden birini seçebilirsiniz. Sorgulama işlemlerini sadece plaka, sigortalı TC kimlik numarası, sigortalı vergi kimlik numarası ve sürücü kimlik numarası bilgileri ile birkaç saniyede yapabilirsiniz.

  • Mobil cihazınızla Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi internet sayfası  http://www.sbm.org.tr adresine giriş yapın. (Üye olabilirsiniz veya üye olmadan da ilerleyebilirsiniz.) 
  • Sorgulama satın alın.
  • Plaka veya şasi bilgileri ile giriş yaparak sorgulama butonuna basın.
  • SMS ile gelen bilgileri inceleyin.

SMS ile Tramer Kaydı Sorgulama Ücreti Nedir?

SMS ile Tramer kaydı sorgulama, Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hazırlayıp kullanıma sunduğu bir SMS servis hizmetidir. Online olarak değil de mobilden SMS hizmeti ile tramer kaydı sorgulama yapmak istiyorsanız, hangi operatörden hizmet aldığınıza bağlı olmadan, araç plakasını 5664'e mesaj atarak Tramer kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Operatöre göre değişmekle birlikte işlemler 4 ila 5 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Tramer Kayıtları Neden Önemlidir?

Tramer hizmetleri ile trafik sigortalarına ait güvenilir istatistiklerin temini, sigortalılık oranlarının artırılması, sigorta sistemine olan itimadın artırılması, sigorta yolsuzluk ve sahtekârlıklarının önlenmesi, tazminat ödemelerinin düzenli ve adil biçimde tespiti ve zorunlu trafik sigortası yaptırmamış olan motorlu taşıt sahiplerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.

20 milyondan fazla sürücünün trafikte seyir halinde olduğu ülkemizde, bir aracın geçmiş bilgileri çoğu zaman hayati önem taşımaktadır. Özellikle 2. el araç alım satımlarında can sıkıcı sürpriz bir durumla karşılaşmamak için, en kısa ve güvenli yol olan SMS ile araç bilgilerinin kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. 

REKLAM
İLGİLİ HESAPLAMA ARAÇLARI
YORUMLAR