Türkiye'de Obezite

En keyifli aktivitelerden biri olan yemek yemek nasıl zorlu bir sürece dönüşebilir? Lezzetine doyamadığımız seçenekler nasıl kabus haline gelebilir? Obezite, besinlerin insan vücuduna zarar vermesine neden olan yorucu bir rahatsızlıktır. Tüm dünya obezite kasırgasına kapılıp giderken, Türkiye'nin bunun dışında kalması maalesef düşünülemez. Araştırmalar göstermiştir ki, Türkiye toplumunun yüzde 19,9 gibi ciddi bir dilimi obezite ile karşı karşıyadır.

''Hastalık yoktur, hasta vardır'' cümlesini hiç duymuş muydunuz? Her insanın farklı bedensel özellikleri olduğu gibi, hastalıklara karşı gösterdiği reaksiyonlar da çeşitlidir. Her birey, asıl hedefine ideal kilosunu yerleştirmelidir. Bunun daha aşağısında ya da yukarısında olan kilo düzeyi, sağlığı ciddi biçimde tehdit edecektir. Peki ideal kilo nedir? Boyunuz ve boyunuzla orantılı olan kilo değer aralığı, ideal kilonuz olarak tanımlanır. İdeal kilonuz ise yaşınıza, fiziki özelliklerinize ve yaşam şeklinize göre değişkenlik gösterir. İdeal kilo aralığında yer almak, sağlık güvencenizi artıracaktır.

İdeal kiloya ulaşmak için günlük kalori ihtiyacınızın bilincinde olmanız gerekir. Günlük kalori ihtiyacı ise bazal metabolizma hızına göre değişenlik gösterir. Çok normal değil mi? Her insan her gün pek çok farklı aktivitede bulunur, farklı besinler tüketir ve farklı koşullardan etkilenir. Günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek, sağlıklı beslenmenizi sağlayarak sizi obezite riskinden uzaklaştırır. Biraz da asansör yerine merdivenleri tercih etmek, sizi sağlıklı bir yaşama daha da yaklaştırır.

Peki siz ya da sevdikleriniz obezite tehdidiyle karşı karşıya mısınız? Bunu anlamak için vücut kitle endeksinizi bilmeniz gerekir. Vücut ağırlığınızın ve boyunuzun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplandığı için oldukça geçerli bir yöntemdir. Yine ideal ağırlığınıza da vücut kitle endeksinizi, boyunuzun karesi ile çarparak ulaşabilirsiniz.

Obezite hem bedensel hem de ruhsal yaşamda tahribata neden olur. Sizi aynalardan uzaklaştırabilir, en güzel lezzetlerden kaçınmanıza neden olabilir. Oysa ki sağlıklı bir vücut, size sevdiklerinizle uzun bir yaşam arzusu aşılar. Türkiye'de obezite sorunu 15 yaşa kadar düşmüştür. Beraberinde kronik hastalıkları da getiren bu sorun, erken fark edildiğinde kolaylıkla çözüme ulaştırılabilir.

REKLAM
İLGİLİ HESAPLAMA ARAÇLARI
YORUMLAR