Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Hakkında Merak Ettikleriniz

Üniversite heyecanının etapları olan YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) her yıl olduğu gibi, bu yılda milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyecek en önemli sınavlar. Gelecek kurgulama için şart koşulan YGS ve LYS puanı ile belirlenen nihai sonuç, kişinin öğrenim göreceği üniversiteyi seçebilmesi için hayati önem taşıyor.

YGS ve LYS Nedir?

Bilindiği gibi 2010 yılında yapılan pek çok değişiklikle daha önceleri ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) ve ÖYS (Öğrenci Yerleştirme Sınavı) olan YGS ve LYS test usulü sınavlar, temelde iki aşamada gerçekleşiyor. Lise son sınıf öğrencilerinin ilk kez girmeye hak kazandığı YGS, tüm derslerin ortak müfredatı üzerinden yapılan genel bir sınavdır ve bu sınavda başarılı olan öğrenciler arasında yapılan LYS ise birinci aşamadan farklı olarak her dersin başarısını ayrı ayrı hesaplamaya ve ölçmeye dayalı branşlaşmış test grupları olarak karşımıza çıkmaktadır.

LYS için YGS Puan Türleri ve Puan Barajı En Az Kaç Olmalı?

YGS 1/2/3/4/5/6, LYS' de ise MF 1/2/3/4, TM1/2/3, TS 1/2 ve DİL 1/2/3 olmak üzere, 12 farklı puan türü bulunuyor. Bu puan türleri, üniversite tercihlerinde etkin rol oynuyor ve puan türlerine göre farklı tercihler yapılabiliyor. YGS puanlarından en az birinin 180 olması, LYS için yeterlidir. YGS' de 150-180 arası puan alan adaylar yalnızca meslek yüksekokullarının ön lisans programları ve açık öğretim programlarını tercih edebiliyor.

Puan aralığı 100-500 arasında olan sınavların ilk aşamasında; Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen alanlarında eşit sayıda olan 160 soru soruluyor ve 160 dakika süre veriliyor. 180 taban puan barajını geçemeyenlerin, ikinci aşamadaki LYS'ye girme şansları bulunmuyor. Kısacası elenmiş olan üniversite adayları şanslarını tekrar denemek için bir sonraki yılı sıkı çalışarak beklemek durumunda kalacak.

Üniversiteye Giriş Sınavlarında AOBP (Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı) Hesabı

Orta öğretim başarı puanları lise sonunda toplanan ve YGS ve LYS için en düşük 100, en yüksek 500 olmak üzere hesaplanıyor ve doğrudan sınav sonuçlarını etkiliyor. AOBP ile çarpımı sonucu hesaplama yapılan normal liseler için, alan içi tercihlerinde 0.15, alan dışı tercihlerde 0.12, meslek liseleri mezunları için ise 0.06 katsayıları mevcut.

AOBP ile sabit katsayıların çarpımı ile elde edilen sonuçlar, üniversite yerleştirme puanlarına ekleniyor. Türkiye genelinde sınava giren ilk 1000 kişilik sıralamada yerleştirme puanları hesaplanırken, AOBP alan içi tercih edeceği bütün programlar için (0.15) ile çarpılıyor.

2016 LYS Takvimi ve LYS Detayları

Lisans Yerleştirme Sınavları'na başvuruların 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında alınmasının ardından LYS 4 Sosyal Bilimler Sınavı 18 Haziran 2016 Cumartesi günü saat 10.00'da yapılacak, 135 dakika süre verilen LYS 4 kapsamında, Tarih; 44, Coğrafya 2; 14, Psikoloji; 8, Sosyoloji; 8, Mantık; 8 ve Din Kültürü; 8 soru olmak üzere toplam 90 soru soruluyor, LYS 1 (Matematik) 19 Haziran 2016 pazar günü saat 10.00'da yapılacak. 135 dakika ayrılan sınavda 50 Matematik, 30 Geometri sorusu bulunuyor.

LYS 2 (Fen Bilimleri) 25 Haziran 2016 cumartesi günü saat 10.00'da ve yine 135 dakikalık sürede, öğrencileri 30'ar adet Fizik, Kimya ve Biyoloji soruları bekliyor olacak.

LYS 5 (Yabancı Dil) 25 Haziran 2016 cumartesi pazar günü saat 14.30'da yapılacak. 120 dakikalık tek oturumda  tercih edilen İngilizce, Almanca veya Fransızca testinden 80 sorunun cevaplanması gerekecek.

LYS 3 (Edebiyat-Coğrafya) 26 Haziran 2016 pazar günü saat 10.00'da gerçekleşecek ve 120 dakikada 56 Edebiyat, 24 Coğrafya'dan oluşan 80 soru sorulacak.

TM, TS, MF, YD Ağırlıklı Üniversite Tercihleri için Hangi Sınavlara Girilmeli?

  • Türkçe Matematik ağırlıklı bir puanla öğrenci alan üniversitelere girebilmek için LYS 1 ve LYS 3 sınavlarına,
  • Türkçe Sosyal ağırlıklı puan alarak yerleştirilebilecek üniversiteler için LYS 3 ve LYS 4 sınavlarına,
  • Matematik Fen ağırlıklı üniversite öğrenim programlarına yerleştirilebilmek için LYS 1 ve LYS 2 sınavlarına,
  • Yabancı Dil puanı ile öğrenci alana üniversite öğrencileri için LYS 5 sınavına girmesi ve gereken taban puanların üzerinde başarı göstermiş olmaları gerekiyor.

LYS Puanı Nasıl Hesaplanır? Ham Puan ve Yerleştirme Puanı Nedir?

YGS ve LYS' de sorulan sorulara verilen cevaplar üzerinden alınan puan ham puandır. Adayın bir alandan (TM, MF, TS veya Yabancı Dil) girdiği sınavda LYS puan hesabı yapılabilmesi için, o puan türüne ait test gruplarından en az ikisinden, 0.5 netin yapılmış olması gerekiyor. En düşük LYS ham puanı 100, en büyük LYS ham puanı 500'dür.

Yerleştirme puanı ise, ham puanın üzerine eklenen AOBP' dır. Sınava giren adayın okul döneminde aldığı notların ortalamasından, ham puana 30-60 puan arasında bir başarı puanı ekleniyor ve böylece en yüksek yerleştirme puanı 560, en düşük yerleştirme puanı 130 oluyor.

Ham puan oluşumunda YGS etkisi %40, LYS etkisi ise %60 seviyelerinde, yani üniversiteye yerleştirmede hesaplama yapılan 500 ham puanın 300’ü LYS’den 200’ü YGS’den geliyor. 560 puan üzerinden yapılan yerleştirme puanı, AOBP'nın ham puana eklenmesi ile oluşuyor. Dolayısıyla YGS’ nın üniversite yerleştirme puanına etkisi %35.7, LYS ’nın %53.6 ve AOBP' nın yerleştirme puanına etkisi ise %10.7’dir.

LYS Puanı ile Üniversite Yerleştirme Kriterleri

Sistemde bulunan üniversitelere yerleştirilebilmek için tabii ki matematiksel ve istatistiki birçok veri kullanılıyor. Değişkenler arasında üniversitelerin taban puanları ve kontenjanları önemli bir yer tutuyor. Üniversite kapasitelerini zorlayan ve artan sayıda öğrenci adayının girdiği YGS ve LYS' de başarı çıtası da her yıl yukarı çekiliyor.

Üniversite sınavlarında başarısız olmak dünyanın sonu değil! İlkokuldan itibaren bireyin yeteneklerine göre bilinçli, hedefe odaklı ve sistemli çalışmanın önemli olduğu sınav maratonunda başarı bir ölçütse de, bir meslek edinme amacı taşıyan LYS'nin tek seçeneğimiz olmadığı unutulmamalı!

REKLAM
İLGİLİ HESAPLAMA ARAÇLARI
YORUMLAR