Kurban Eti Dağıtımı Hesaplama

Kurban Bayram'ında kesilen kurbanların ortaklar arasında dağıtımı hesabı
Lütfen kesmeyi düşündüğünüz hayvanın yaklaşık ağırlığını kg cinsinden giriniz.
Lütfen kurbanınızı kaç ortak kesmeyi planladığınızı giriniz.

Kurban Ne Demektir?

Allah'a yakın olmaya araç olan şey anlamına gelen kurban,belirli şartları taşıyan hayvanları Kurban Bayram'ı günlerinde belirli şartlar ve usüller çerçevesinde kesmeyi ve kesilen hayvanı ifade eder.

Kurban ibadeti İslam toplumlarında sünnet olarak bilinirken, müminler ilahi rızayı kazanmak için kurban keserler. Kurban kesenler Kurban Bayram'ı günlerinde ihtiyacı olanlar ile kurbanı paylaşır ve Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

Kurban Kesmenin Amacı Nedir?

Kurban kesmek hem sosyal bir dayanışma ve yardımlaşmadır hem de Allah'ın rızasını kazanmak ve O'na yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban aynı zamanda kurban kesen kişilerin bütün varlıklarını Allah yolunda feda etmeye hazır olduklarının göstergesidir.

Kurban Ne Zaman Kesilir?

Kurban kesimi, Kurban Bayram'ının ilk üç gününde bayram namazı kılınan bölgelerde bayram namazı kılındıktan sonra bayram namazı kılınmayan bölgelerde ise sabah namazı vaktinde başlar. Kurban kesimi bayramın üçüncü günü güneş batasıya kadar devam eder ve bu süre zarfında gece ve gündüz kurban kesilebilir. 

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban etinin üç eşit parçaya bölünmesi müstehaptır.

  • Etin üçte birinin kurban kesemeyen fakire sadaka olarak verilmesi
  • Etin üçte birinin kurban kesenin evine gelen akraba ve dostlara ikram edilmesi
  • Etin üçte birinin ise evdeki çoluk çocuğa nafaka olarak ayrılması uygun görülmektedir.

Ortaklar ile kesilen kurbanlar için ortak başına düşen et miktarını hesaplamak için eHesaplama Kurban Eti Dağıtım aracı kullanılabilir.


BENZER ARAÇLAR
YORUMLAR